10 błędów, które niszczą większość związków i małżeństw.
W każdym romantycznym filmie lub serialu fabuła jest prosta: związek nim ma się świetnie, musi przejść kryzys/rozstanie lub intrygę uknutą przez trzecią osobę. Jednak życie to nie film, tutaj nie ma dubli, ani też powtórek, a destrukcyjne zachowania bardzo często prowadzą do rozstań lub kryzysów.
Czy wiesz, że małżeństwo lub związek ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne partnerów? Bardzo ważne jest to, z kim decydujemy się pójść przez życie, ponieważ ma to ogromny wpływ na nasze samopoczucie, poczucie wartości, a przede wszystkim nasze zdrowie!
Nie inaczej jest w przypadku, kiedy decydujemy się z partnerem/partnerką na dzieci. Dla dzieci dorastanie w domu z dwójką stabilnych i szczęśliwych rodziców jest jednym z najsilniejszych czynników chroniących przed szeroką gamą problemów psychicznych, fizycznych, edukacyjnych i rówieśniczych.
Na czym powinien opierać się związek?
Bez względu na to, czy tworzymy związek, czy małżeństwo – najważniejszy fundament to połączenie miłości, szacunku, zaufania oraz zrozumienia. Wydawać by się mogło, że to “banalne” i każdy o tym wie, a jednak w praktyce okazuje się, że zapominamy o tym częściej, niż mogłoby się wydawać.
Poznaj 10 błędów, które niszczą większość związków i małżeństw.
- Brak komunikacji
Komunikacja jest podstawą każdego związku. Brak otwartej komunikacji, często prowadzi do nieporozumień, kłótni oraz barier, które powstają między partnerami. Brak komunikacji może wystąpić we wszystkich związkach – zarówno tych, w których wspólny staż jest krótki, jak i związkach długoletnich.
Często brak szczerej rozmowy w związku sprawia, że partnerzy zaczynają odczuwać:
- Wzajemną niechęć,
- Brak poczucia bezpieczeństwa,
- Poczucie osamotnienia w relacji
Jeśli zignorujemy problemy w komunikacji, może to prowadzić do niepokoju o dalszą przyszłość związku, poczucia beznadziejności, oddalania się od siebie, separacji lub rozstania.
- Brak zaufania
Zaufanie jest filarem zdrowego i szczęśliwego związku. Jeśli zostanie nadszarpnięte przez kłamstwa, podejrzliwość, zazdrość lub zdrady – bardzo ciężko zbudować je na nowo.
Zazdrość o partnera/partnerkę czasem dotyka każdego. Jednak jeśli mówimy o zdrowej chwilowej zazdrości – nie jest to w żaden sposób problem, który może ściągnąć na relację ciemne chmury.
W przypadku, kiedy kontrolujemy partnera/partnerkę (np. poprzez sprawdzanie telefonu, sprawdzanie gdzie wychodzi i z kim) – nie mamy już do czynienia z chwilowym poczuciem zazdrości, a toksycznym osaczaniem swojej drugiej połówki.
Kiedy w związku brakuje zaufania, często rozwijają się szkodliwe myśli, podejrzenia oraz chęć pełnej kontroli. Z biegiem czasu może to prowadzić do większych problemów, takich jak przemoc psychiczna, ekonomiczna lub finansowa, aby w całości ograniczyć swojej połówce “możliwość zdrady”.
- Egoizm
W przypadku, kiedy jedna osoba w związku myśli tylko o sobie, nie zwracając uwagi na potrzeby partnera/partnerki – związek zdecydowanie nie rokuje zdrowej przyszłości. Współpraca, wsparcie, zrozumienie i empatia są kluczowe w udanym małżeństwie i związku.
Twoje “JA” nie jest najważniejsze, kiedy tworzysz z kimś relację. Więcej słuchaj, mniej mów o sobie. Związek to sztuka kompromisu, który osiągamy każdego dnia poprzez wybory mniejsze lub większe. Twoje marzenia, plany i aspiracje wciąż są ważne, dlatego warto o nich mówić, jednak kluczem w dobrym związku jest wspólne podejmowanie decyzji, aniżeli stawianie swojego JA ponad drugą połówkę.
- Niekontrolowane wybuchy złości
“Po prostu już taka jestem nerwowa!” – słyszałam to w gabinecie tysiące razy. Szturchnięcia, uderzenia w twarz, krzyki i wyzwiska. To codzienność wielu związków, które dziś określamy, jako związki toksyczne.
Niekontrolowane wybuchy gniewu, czy agresji wymagają ZAWSZE skonsultowania ze specjalistą i nie ma tutaj mowy o wytłumaczeniu “taka/taki jestem”. W związku, w którym dochodzi do przemocy, brakuje harmonii i poczucia bezpieczeństwa.
Jako osoba dorosła to TY jesteś odpowiedzialny/odpowiedzialna za kontrolowanie swoich emocji i odruchów. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, udaj się po profesjonalną pomoc. Dorośli ludzie rozwiązują konflikty za pomocą rozmów – nigdy za pomocą przemocy.
- Brak wsparcia i zrozumienia
Wzajemne wsparcie jest jednym z filarów udanego małżeństwa. Brak wsparcia i zrozumienia, powoduje, że partnerzy oddalają się od siebie, co chyba nikogo nie dziwi.
“Przesadzasz” – słyszałam na terapii par wielokrotnie. Jedna strona mówi o swoich emocjach i odczuciach, druga ignoruje to, rzucając “przesadzasz”. Szanowni Państwo: przesadzać to można kwiatki. Nawet jeśli mamy odmienne zdanie/uczucia/emocje niż nasz/a partner/ka – związek to sztuka wysłuchania, empatii i zrozumienia. Pamiętaj, że wsparcie to również pomoc przy pracy, wspieranie Twojej kariery zawodowej, wsparcie finansowe, czy też wsparcie w codziennych obowiązkach. Poczucie braku wsparcia, a brak realnego wsparcia to również dwie odmienne sytuacje, na które uczulam większość par.
- Problemy finansowe
Problemy finansowe mogą być źródłem wielu konfliktów w małżeństwie. Szerzej o problemie pisaliśmy tutaj: https://www.terapiapar.org/problemy-finansowe-w-zwiazku-ja-sobie-z-nimi-poradzic/
- Nadmierne zaabsorbowanie pracy
Praca to bez wątpienia bardzo ważna część życia. Pozwala nam na godne i lepsze życie, jednak nigdy nie powinna być na pierwszym miejscu. Często w pogoni za lepszym pieniądzem, zapominamy o tym, co jest najważniejsze i zaczynamy zaniedbywać związek i rodzinę.
Pamiętajmy, że istnieje bardzo wyraźna różnica między dużym zaangażowaniem w pracę, a uzależnieniem od pracy. Pracoholizm niestety często sprawia, że pod przykryciem “dbania o dobrostan rodziny”, zaczynamy zaniedbywać sprawy domowe. Stajemy się bardziej drażliwi, mniej angażujemy się w sprawy rodzinne. We wszystkim warto znaleźć umiar i złoty środek, aby nie doprowadzić do zaniedbania intymności emocjonalnej w związku.
- Brak intymności
Intymność, fizyczna, jak i zdrowotna, jest kluczowa w małżeństwie. Brak bliskości i zaniedbywanie wzajemnych potrzeb sprawia, że partnerzy czują się w związku samotni i niezauważeni. Więcej o problemie pisaliśmy tutaj: https://www.terapiapar.org/brak-bliskosci-i-czulosci-a-kryzys-w-zwiazku/
- Brak szacunku i nadmierna krytyka
Brak szacunku i krytyka wobec partnera nie ma nic wspólnego ze szczęśliwym związkiem. Jak objawia się nadmierna krytyka w związku?
Częsta dezaprobata, poprawianie partnera, wytykanie błędów, obwinianie, czepianie się lub krytykowanie go/jej w gronie rodziny i przyjaciół. W zdrowym związku nie ma miejsca na takie zachowania.
- Uzależnienie
Temat uzależnień w związku szerzej poruszyliśmy tutaj: https://osrodek-terapeutyczny.pl/kto-tak-naprawde-jest-odpowiedzialny-wspoluzaleznienie-w-pigulce/
Dodaj komentarz