Problemy finansowe w związku. Ja sobie z nimi poradzić?

,
Problemy finansowe w związku. Ja sobie z nimi poradzić. Aleksandra Jurek Terapia Par

Problemy Finansowe W Związku. Ja Sobie Z Nimi Poradzić? „Pieniądze szczęścia nie dają”, a jednak, kiedy pojawiają się kłopoty z pieniędzmi, często pojawiają się również konflikty oraz napięcia w związku. Utrata pracy przez partnera/partnerkę, nagłe wzrosty wydatków, czy pogorszenie statusu finansowego to sytuacje, które mocno odbijają się na naszych relacjach. Według raportu European Consumer Payment Report 2019 aż 26% ankietowanych przyznała, że problemy finansowe rodzą w ich związkach sytuacje konfliktowe, a 23% przyznało, że nie potrafi otwarcie rozmawiać z partnerem o finansach. 

Kłopoty finansowe w związku. Kilka istotnych kwestii, które warto poruszyć w sytuacji konfliktowej.

  • Finanse powinny być kontrolowane przez obie strony w związku. 

Rachunki, opłaty, czy gospodarowania budżetem domowym powinny być omawiane oraz wspólnie podejmowane. Warto omówić tę kwestię już na początku związku, aby nie pojawiały się niepotrzebne konflikty, w przypadku np. nagłego dużego wydatku. 

  • Wspólne oszczędzanie.

Oszczędności często budzą konflikty, kiedy okazuję, że partner chciałby oszczędzać, a partnerka jest osobą rozrzutną. W takich sytuacjach podstawą powinna być rozmowa, która rozwieje wątpliwości i pozwoli dojść do kompromisu, który będzie satysfakcjonujący dla każdej ze stron. Warto umówić się np. na określoną kwotę, którą co miesiąc partnerzy będą przelewać na konto oszczędnościowe. 

  • O finansach rozmawiaj otwarcie.

Często boimy się poruszyć temat pieniędzy, żeby nie urazić drugiej połówki i nie narażać się na konflikty to dość spory błąd. O finansach warto rozmawiać szczerze i otwarcie, ponieważ wydatki są nieodzownym elementem naszego życia codziennego i będą nam towarzyszyły zawsze.

  • Nie ukrywaj wydatków przed partnerem/partnerką.

Ukrywanie swoich wydatków, zadłużeń, czy niestabilności finansowej nie jest dobrą kartą w związku. Nawet jeśli borykamy się z problemami finansowymi, warto porozmawiać o tym szczerze z partnerem. 

Dlaczego problemy finansowe rodzą konflikty między partnerami?

Problemem tak naprawdę jest brak podstawowej komunikacji, ponieważ pieniądze wciąż pozostają dla wielu osób tematem tabu. Uważamy, że to niegrzeczne wtrącać się do finansów oraz wydatków partnera/partnerki. Jednak jeśli nie omówimy sytuacji finansowej i nie rozdzielimy ról, które pełnimy w tym kontekście, w przyszłości możemy narazić się na niejasne sytuacje, które będą miały podłoże finansowe. 

Nagła utrata pracy, spory wydatek, czy problem z oszczędzaniem – to wymaga omówienia oraz analizy sytuacji finansowej i środkami, które dysponujemy. 

Związek jest jak wieża, którą budujemy z klocków. Wspólne mieszkanie, miłość, przyjaźń, rozmowa, bliskość oraz finanse to klocki, o których musimy rozmawiać i o nie dbać, właśnie po to, aby nie runęła cała wieża. 

W przypadku, kiedy trudności w rozmowie o finansach stają się być nie do pokonania, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który pomoże nam rozwiązać problem.

Zajmuję się psychoterapią oraz mediacjami dla par, pomagając związkom od kilkunastu lat. Jeśli masz pytania, bądź wątpliwości zapraszam do kontaktu! 

Jedna odpowiedź do „Problemy finansowe w związku. Ja sobie z nimi poradzić?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
X