Przejdź do treści

Skuteczność terapii On line, czyli proces zdrowienia w domowym zaciszu.

Terapia online

Terapia on line mimo początkowych uprzedzeń wśród pacjentów, dziś zdobywa ogromną popularność i jest jedną z najchętniej wybieranych form terapii. Klasyczne spotkania w gabinecie terapeutycznym, zastąpiły rozmowy poprzez komunikatory takie jak Messenger, Skype, czy WhatsApp. Rewolucja terapii on line przyśpieszyła w trakcie pandemii, która ograniczyła nam możliwość kontaktu z drugim człowiekiem, jednak problemy emocjonalne nie czekają, a wręcz pogłębiają się, kiedy trzymamy je w sobie.

Terapia online dla Polaków za granicą.

Terapia on line, co wspominałam wielokrotnie, niczym nie różni się od terapii stacjonarnej, którą znamy od lat. Terapia bez wychodzenia z domu jest świetnym rozwiązaniem także dla Polaków mieszkających za granicą. Dzięki dostępności do internetu dziś nie ma przeszkód, aby nawet Polacy za granicą korzystali z dobrodziejstw terapii w swoim ojczystym języku.

Pomoc terapeutyczna jest nieoceniona w sytuacjach kryzysowych dla związków, par i małżeństw, a także pacjentów na terapii indywidualnej. Wielu Polaków za granicą obawia się rozpoczęcia terapii w języku innym, niż ten ojczysty. Dostępność polskich terapeutów on-line, umożliwia więc kontynuowanie, lub też rozpoczęcie procesu terapeutycznego bez barier.

Czy terapia online ma sens? Rozwiewamy wątpliwości!

Terapia online ma sens, przede wszystkim dlatego, że pozwala na kontynuowanie procesu terapeutycznego. Problemy, zaburzenia, czy traumy nie miną same.

Terapia online wykazuje wysoką skuteczność w takich sytuacjach jak:

  • Depresja,
  • Zaburzenia lękowe,
  • Ataki paniki,
  • Uzależnienia (alkohol/narkotyki/behawioralne),
  • Kryzys w związku,
  • Kryzys emocjonalny,
  • Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,
  • Fobie,
  • Nerwica,
  • Zaburzenia snu,
  • CHAD,
  • Dolegliwości psychosomatyczne,
  • Zaburzenia osobowości,
  • Trudności w codziennym funkcjonowaniu,
  • inne.

 

Terapia par w domu: czy terapia małżeńska online to dobry pomysł?

 

Terapia małżeńska online pomaga w rozwiązywaniu konfliktów, a często również ratuje związek przed całkowitym rozpadem. Małżeńska terapia okazuje się dla wielu relacji jedynym wyjściem, które wspomoże małżonków, lub partnerów w odbudowie uczucia, które ich łączy. Wysoka skuteczność terapii dla par online w połączeniu z certyfikowanym, a także doświadczonym terapeutą, pozwoli na przepracowanie kłótni, problemów, czy frustracji, które narastały w Waszej relacji.

Żyjemy w czasach, w których każdy się spieszy. Każdy gdzieś biegnie, każdy za czymś goni. Terapia dla par i małżeństw jest swego rodzaju znakiem STOP, który często widzimy przy rogatkach.

Zatrzymaj się, przeanalizuj, przemyśl, spróbuj uratować – nim nie będzie czego naprawiać. Terapia online umożliwia osobom zabieganym, zaoszczędzenie czasu na dojazdy, a jednocześnie ułatwi pracę nad związkiem partnerskim.

 

Dla kogo jest terapia online?

 

Terapia online jest dla wszystkich, którzy jej potrzebują. W naszym gabinecie terapii par i małżeństw w Mysłowicach, przyjmujemy zarówno pary heteroseksualne, jak i homoseksualne. Ta sama reguła, dotyczy terapii online.

Kiedy warto pójść na terapię małżeńską?

  • Narastające konflikty, kłótnie i spory w związku,
  • Problemy ze sferą intymną w związku,
  • Toksyczna zazdrość,
  • Uzależnienie jednego z partnerów,
  • Zaburzenia relacji,
  • Zdrada,
  • Brak umiejętności dojścia do porozumienia w związku,
  • Konflikty rodzicielskie.

 

Naturalnie to tylko kilka powodów, które mają istotne znaczenie w przypadku relacji damsko męskich. Każdy pacjent to inna historia, inny problem i inna relacja, dlatego żadnego związku, ani żadnego konfliktu nie da się wpisać w konkretne ramy. Na terapię warto pójść wtedy, kiedy czujemy, że sami sobie już nie dajemy rady.

 

Czy terapeuta ocenia swojego pacjenta?

Wbrew pozorom jest to jedno z najczęstszych pytań, które nurtują pacjentów gabinetów terapeutycznych. W obawie przed oceną, wyśmiewaniem, czy też niezbyt przychylnymi komentarzami, odkładają wizytę u terapeuty na „następny poniedziałek”, który nie nadchodzi.

Wielokrotnie w swoich artykułach podkreślałam, że absolutnie żaden dobry TERAPEUTA Śląsk nie powinien oceniać swojego pacjenta, a tym bardziej komentować w sposób negatywny jego czynów, czy też doświadczeń.

Terapeuta jest osobą bezstronną, której celem jest POMOC, a nie ocena. Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś niepożądanego zachowania ze strony terapeuty, powinieneś natychmiast przerwać sesję terapeutyczną.

 

Czy terapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa?

 

Poufność to podstawa każdego dobrego terapeuty. To, z czym zgłasza się pacjent, para, czy małżeństwo jest objęte tajemnicą zawodową. Jednak to, co jest regulowane prawem dla terapeuty, nie obowiązuje pacjenta. Tj. pacjent może mówić osobom postronnym o tym, jakie doświadczenia wyniósł z gabinetu i jak przebiegła terapia.

W przypadku terapii dla par i małżeństw (zarówno stacjonarnej, jak i online) obowiązują te same zasady. Jednak jako certyfikowana terapeutka par, nie zalecam dzielenia się konfliktami małżeńskimi osobom postronnym, z jednego powodu: może to powodować narastanie konfliktów w związku.

Przykład:

Anna i Michał starają się odbudować swoje małżeństwo, dlatego skorzystali z terapii dla par. W trakcie terapii Anna, potwierdzając swoją rację, stale wtrąca „Moja mama/koleżanki/przyjaciółki mówią, że mam rację. Opowiadałam im, co było na terapii i przyznały, że nie ma sensu ratować tego związku”.

Osoby nam bliskie są osobami, które zazwyczaj obierają rację jednej ze stron konfliktów. Terapeuta jest osobą bezstronną, dlatego jego rola sprowadza się do skupienia na problemie i wsparciu w dążeniu do odbudowy związku. Negatywne emocje osób z zewnątrz, niestety nie pomagają.

 

Masz pytania, lub wątpliwości? A może chcesz rozpocząć terapię, ale wciąż wahasz się, czy to dobry pomysł? Pamiętaj, że pozostaję do Twojej dyspozycji !

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Zerknij tutaj: Terapia online: zdrowiej w domowym zaciszu! […]

trackback

[…] To również może Cię zainteresować: Skuteczność terapii on-line […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
X