Seks w związku: dlaczego warto o tym rozmawiać?

Seks w związku jest ważny i z pewnością warto o nim otwarcie rozmawiać. Sfera intymna jest jednym z filarów udanej relacji między partnerami. Choć do dziś, mimo większej świadomości Polaków, mimo większego dostępu do wiedzy, czy szkoleń – seks wciąż uważany jest za temat tabu w wielu związkach. Dziś może trochę wsadzę kij w mrowisko, ale uważam, że są tematy, które warto poruszać i tematy, które trzeba poruszać. Temat sfery seksualnej w związku zdecydowanie jest tematem, który trzeba poruszyć.

Co przeczytasz w naszym artykule:

  • Dlaczego seks jest ważny w związku?
  • Jak rozmawiać o seksie w związku?
  • Jakie są korzyści z udanego pożycia seksualnego ?
  • Jak tematy tabu wpływają na naszą relację?

 

Dlaczego seks jest ważny w związku?

Seks jest pracą nad sferą emocjonalną w związku, a także wspiera budowanie relacji między partnerami. W obecnych czasach, gdzie nagość widujemy na każdym programie, w każdej aplikacji i social mediach, sprawiła, że błędnie odczytujemy znaczenie sfery seksualnej w życiu. Seks to paleta emocji, gama doznań i zaufania do drugiej osoby. To nie tylko akt seksualny, który trwa określoną ilość czasu. To przede wszystkim ogromny ładunek emocjonalny, który pozwala nam budować satysfakcjonującą relację.

Naturalnie libido każdego człowieka jest zupełnie inne. Bywa, że partnerzy mają zupełnie inne zapotrzebowania seksualne, jednak nie jest to przeszkodą w tym, aby zadbać o satysfakcjonującą relację intymną w związku. Aby wszystko współgrało, potrzebna jest rozmowa. Tylko…

Jak rozmawiać o seksie w związku?

Podstawą udanej relacji jest brak tematów tabu. Rozmowy o seksie powinny być prowadzone taką samą naturalnością, jak rozmowy o finansach, czy też wychowywaniu dzieci. Seks jest tą sferą związku, o której warto rozmawiać wprost: głębiej, dosadniej. Warto mówić o tym, czego oczekujemy od partnera/ki, jakie mamy fantazje, co nam przeszkadza, a także jakie są nasze potrzeby.

Często, kiedy pytam podczas terapii o otwartą komunikację w sferze seksualnej, słyszę „rozmawiamy”. Kiedy jednak poruszę temat dosadniej, okazuje się, że partnerzy są wobec siebie otwarci we względnych 30%! Nie tak powinna wyglądać prawidłowa komunikacja dotycząca sfery seksualnej. Jeśli nasz/a partner/ka nie będzie wiedziała, co nam przeszkadza, jakie są nasze fantazje, czy potrzeby – automatycznie blokujemy sobie poprawę komfortu sfery seksualnej w związku.

Bo skąd partner/ka ma wiedzieć, czego oczekujemy? Ma wywróżyć ze szklanej kuli? Nie sądzę.

Tematy seksualne wzbudzały i wzbudzają w dalszym ciągu poczucie wstydu. Doskonale rozumiem, że nie rozmawiamy o tym z panią w sklepie, jednak rozmowa z własnym/ą partnerem/ką to nie powód do wstydu, czy tematów tabu, a podstawa, a wręcz filar udanego związku!

Tylko… jak rozmawiać? Przede wszystkim unikajmy komunikatów typu „Bo TY”, „TY NIGDY”, „Bo to ja, a nie Ty…”. Te komunikaty mają wydźwięk negatywny i obwiniający, przez co rozmowa z pewnością nie potoczy się w dobrym kierunku.

Zamiast: „TY ciągle zasypiasz”, powiedz: „Brakuje mi Ciebie, chciałabym częściej uprawiać seks”

Zamiast: „Nigdy nie masz czasu”, zaproponuj wspólny weekend tylko dla siebie, aby wzmocnić relację i popracować nad sferą seksualną.

A co z libido? Cóż, libido uwielbiam nazywać słoniem na środku pokoju. Wszyscy widzą, że tam stoi, ale każdy udaje, że nie widzi. Dokładnie tak samo, jest z rozmową między partnerami w tym temacie. Zachęcam, aby mówić o swoich potrzebach, aby móc wspólnie popracować nad libido, bez którego umówmy się, sfera seksualna nie miałaby prawa bytu.

Jakie są korzyści z udanego pożycia seksualnego ?

– Odprężenie,

– Budowanie bliskości z partnerem/ką,

– Wzmocnienie relacji z partnerem/ką,

– Zdrowa skóra i włosy,

– Większa odporność na stres,

– Pozytywny wpływ na układ krążenia,

– Łagodzi napięcie emocjonalne,

– Zwiększa wydzielanie endorfin.

Jak tematy tabu wpływają na naszą relację?

Brak otwartej rozmowy o związku, powoduje, że strefa intymna, staje się tematem tabu. Ograniczenia te powodują, że partner/ka nie wie, co lubimy, czego oczekujemy w łóżku i co jest dla nas komfortowe.

Jeśli nie rozmawiamy, bo czujemy blokadę, warto zadać sobie pytania: co sprawia mi trudność w komunikowaniu swoich potrzeb? Dlaczego wstydzę się mówić o tak ważnej sferze mojego życia?

Najczęściej błędy w komunikacji biorą się z konfliktów wewnętrznych, które są wewnątrz nas. Jak mamy mówić o fantazjach seksualnych, kiedy na co dzień jesteśmy mamami, wnuczkami i córkami? Jak mamy poruszać tematy fantazji, jeśli każdego ranka jesteśmy pracownikami wyższego szczebla, ojcami, wnukami i synami? Odpowiedź jest jednoznaczna: normalnie!

Jeśli ciężko jest przezwyciężyć wstyd, warto rozpisać sobie na kartce, o czym chcemy porozmawiać, co jest dla nas ważne i czego oczekujemy w sferze seksualnej. Odczytanie listu może okazać się łatwiejszą drogą, która wspomoże nam komunikację.

Zerknij tutaj: Terapia online: zdrowiej w domowym zaciszu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
X