Od milczenia do uwolnienia – Depresja u mężczyzn 

depresja u mezczyzn

Od milczenia do uwolnienia: Depresja u mężczyzn 

Depresja u mężczyzn stanowi poważny problem zdrowotny. Jej temat nie jest tak często poruszany, jak w przypadku depresji u kobiet. Objawy męskiej depresji również nie są tak oczywiste, jak mogłoby nam się wydawać. Tak więc jak walczyć z tym niewidzialnym wrogiem? Dzisiaj omówimy najważniejsze kwestie depresji u mężczyzn, takie jak: 

  • Dlaczego nie warto milczeć?

  • Jak społeczeństwo oddziałuje na mężczyzn ? 

  • Jakie są nieoczywiste objawy męskiej depresji? 

  • Jakie są konsekwencje nieleczonej depresji u mężczyzn? 

 

Depresja u mężczyzn: Dlaczego nie warto milczeć?

Wielu mężczyzn waha się szukać pomocy ze względu na społeczne normy i lęk przed poczuciem bycia słabym. Często obawiają się, że wyrażenie swoich uczuć może wpłynąć na ich męskość lub pozycję społeczną – co powie rodzina? Co powiedzą koledzy? Lepiej nie mówić głośno, że nie czuję się dobrze. 

Takie przekonania powodują, że wielu mężczyzn milczy, ukrywając swoje emocje przed światem, co prowadzi do głębokiej izolacji. Kobiety, które mają depresję, najczęściej szukają pomocy, mężczyźni natomiast wychodzą z założenia, że muszą sobie z tym “problemem” sami poradzić. 

Wielu mężczyzn boi się mówić otwarcie o swoich uczuciach i emocjach, które nimi targają. Jeśli dorastający mężczyzna wzorował się na swoim ojcu/dziadku/bracie, który zawsze ze wszystkim dawał radę i nigdy nie płakał – będzie próbował z całych sił powielić ten wzorzec, a każdą trudność będzie chciał pokonać z zaciśniętymi zębami. Mit o tym, że mężczyzna powinien być twardzielem, który nie płacze, niestety wciąż jest głęboko zakorzeniony.

Warto jednak pamiętać, że milczenie nie pomaga. W milczeniu nikt nie odkryje tego, że potrzebujesz pomocy. Milczenie nie leczy depresji, jedynie ją pogłębia. 

Depresja u mężczyzn: Jak społeczeństwo oddziałuje na mężczyzn ? 

depresja u mezczyzn

 

Współczesne społeczeństwo stawia mężczyzn przed trudnym wyzwaniem – odgrywania tradycyjnej roli twardych, niezniszczalnych herosów, którzy nie powinny okazywać emocji ani słabości. To narzucone oczekiwania często powodują, że mężczyźni nie lubią mówić o swoich emocjach. 

Szerzej o tym, jak społeczeństwo oddziałuje na mężczyzn, omówiliśmy w tym artykule: https://www.terapiapar.org/mezczyzna-na-terapii/ 

Depresja u mężczyzn: Jakie są nieoczywiste objawy męskiej depresji? 

Mamy w głowie pewien wzorzec depresji: płacz, smutek, niechęć do wykonywania codziennych czynności, obniżenie nastroju. Jednak mężczyźni mogą wykazywać zupełnie inne objawy depresji: 

  • Zamiast wyrażać smutek i płacz, często maskują je za pomocą innych zachowań, 

  • Uciekają w nadmierny wysiłek fizyczny,

  • Nadużywają substancji psychoaktywnych lub alkoholu, 

  • Stają się agresywni lub wycofani 

Mężczyzna, który choruje na depresję często “ucieka” – zostaje dłużej w pracy, spędza wiele godzin na siłowni, a kiedy wraca do domu, staje się poirytowany lub nadmiernie zdenerwowany. Wielu mężczyzn, których spotykamy w naszych gabinetach terapeutycznych – wychodzi na dłuższy spacer z psem (kilka godzin), aby pobyć w samotność. Równie duży odsetek spędza wiele godzin w samochodzie lub na garażu, gdzie mogą pobyć sami. Emocjonalny bagaż emocji, który w sobie noszą nie znajduje ujścia w pracy, ani też na siłowni, czy w samochodzie,  dlatego też po powrocie do domu – wszystkie emocje uderzają z podwójną siłą.

Niestety, to zachowanie może być niezauważalne dla otoczenia, co utrudnia diagnozę i wsparcie. Tłumaczymy zachowanie partnera złym dniem w pracy, nadmiarem obowiązków, lub po prostu gorszym dniem, który zdarza się każdemu z nas. Warto jednak przyjrzeć się bliżej i przeanalizować – jak często zdarzają się takie dni, aby móc zareagować w porę i okazać wsparcie. 

Depresja u mężczyzn: Jakie są konsekwencje nieleczonej depresji u mężczyzn? 

Męska depresja może prowadzić do poważnych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, takich jak myśli samobójcze, lęki czy zaburzenia lękowe. Milczenie, brak wsparcia i leczenia tylko nasila cierpienie i pogłębia chorobę.

Konsekwencje nieleczonej męskiej depresji mogą być druzgocące zarówno dla samego mężczyzny, jak i dla jego bliskich. O jakich konsekwencjach warto mówić głośno? 

Problemy w relacjach: Nieleczona depresja pogarsza relacje z rodziną i przyjaciółmi. Osoba chora często oddala się od bliskich osób, a ich zachowanie staje się niezrozumiałe dla otoczenia. Partner/ka często uważa, że mąż/partner odsuwa się od niej, nie mówiąc dlaczego. Niestety, takie zachowania mogą prowadzić do poważnych kryzysów w związkach lub rozstań. 

Pogorszenie życia zawodowego: Męska depresja może powodować nadmierną ucieczką w pracę lub odwrotnie: powodować problemy w pracy. Spadek wydajności czy konflikty ze współpracownikami, niechęć do aktywnego życia zawodowego – może prowadzić do utraty pracy, co znacznie pogłębia depresję. 

Pogłębienie depresji: Brak odpowiedniego leczenia może prowadzić do długotrwałej depresji, która może powodować myśli samobójcze oraz napady lękowe. 

Warto podkreślić, że męska depresja jest chorobą, która nie powinna być przemilczana, bagatelizowana ani ukrywana. Szukanie wsparcia nie jest oznaką słabości, a mówienie otwarcie o swoich emocjach jest pierwszym krokiem w kierunku lepszego zdrowia psychicznego.

Jeśli czujesz, że Ty lub bliska Ci osoba dotarła do “ściany” – warto się o nią oprzeć, poszukać pomocy i zrzucić z siebie ciężar, który nosisz od dawna. Szukanie pomocy to nie wstyd, to odwaga. Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami poprzez chat na stronie, messenger lub telefonicznie. Jesteśmy dostępni także w gabinecie terapeutycznym, a także podczas sesji on-line. Możesz również skorzystać z opcji „wizyta na już”. 

 

2 odpowiedzi na „Od milczenia do uwolnienia – Depresja u mężczyzn ”

  1. Awatar Marta
    Marta

    Nikt, kto nie miał przy sobie mężczyzny chorującego na depresje nie wie jak to jest niestety. To walka każdego dnia. Byleby znów zaświeciło słońce. Mój mąż poszedł na terapie po 3 latach, kiedy depresja była już zaawansowana. Nie czekajcie tyle 🙁

    1. Awatar Aleksandra
      Aleksandra

      Bardzo mądre słowa! Nie warto czekać aż choroba się pogłębi !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
X