Terapeutyczne FAQ, czyli wszystkie pytania, które zechciałbyś zadać swojemu terapeucie.

 

Podstawą udanej terapii jest relacja terapeuta-pacjent, oparta na zaufaniu, poczuciu bezpieczeństwa oraz wzajemnym szacunku. Naturalnie niezbędne są również inne czynniki, takie jak: empatia, zrozumienie, akceptacja. Rolą terapeuty jest pomoc, a także dopasowanie odpowiednich metod terapeutycznych tak, aby pacjent zdrowiał i cieszył się dobrym samopoczuciem.

Dziś wraz z Aleksandrem, który razem ze mną prowadzi terapię dla par i małżeństw w gabinecie w Mysłowicach, postanowiliśmy zrobić artykuł nieco lżejszy, niż dotychczas i zebrać w jedną całość wszystkie nurtujące naszych pacjentów pytania. Kochamy pracę terapeutyczną, jednak często spotykamy się z pytaniami, które po prostu najzwyczajniej w świecie ciekawią naszych pacjentów. To co, zaczynamy?

Czy terapeuta może prowadzić terapię swoich bliskich?

Nie. Terapeuta nie może prowadzić terapii osób bliskich tj: rodzinie, przyjaciołom, koleżankom. Reguluje to kodeks etyki naszego zawodu. Ze względu na bliskie relacje, stopień zażyłości, a także przywiązanie emocjonalne.

Czy terapeuta rozmawia z innymi terapeutami o swoich pacjentach?

Nie. Wbrew temu, co myślą nasi pacjenci, terapeuci nie rozmawiają ze sobą o pacjentach, przebytych terapiach, ani też doświadczeniach. Rozmowa taka byłaby poważnym naruszeniem etyki terapeutycznej.

Czy mój terapeuta mnie lubi?

Zadaniem terapeuty jest rzetelna i profesjonalna pomoc pacjentowi, która ma na celu poprawę komfortu życia pacjenta. Każdy, kto wykonuje zawód terapeuty, powinien być empatyczny, pełen zrozumienia i akceptacji dla drugiego człowieka.

Dlaczego terapeuta nie daje gotowych rozwiązań? Czy trzeba go zmienić?

Terapia to proces, który motywuje pacjenta do pracy nad samym sobą (zrozumieniem siebie, poznaniu konfliktów wewnętrznych, etc). Terapeuta jest osobą, która w profesjonalny sposób wspiera pacjenta i pracuje z odpowiednio dobranym modelem terapeutycznym. Można powiedzieć, że to pacjent jest głównym kapitanem tego okrętu zwanego terapią.

Co, jeśli zakochałam się w terapeucie?

Nawiązanie bliższej relacji z terapeutą jest wskazaniem do zaprzestania cyklicznych sesji. W takiej sytuacji pacjent/pacjentka powinni zmienić terapeutę. WAŻNE: miłość platoniczna jest emocją, o której warto poinformować terapeutę, nie można tego ukrywać. Terapeuta powinien wiedzieć, że stał się obiektem Twoich uczuć, w przeciwnym razie terapia nie ma sensu.

Czy z terapeutą można przywitać się na ulicy?

Tak! Jak najbardziej, jeśli pacjent ma na to ochotę! Przywitanie i zamiana kilku słów to nic złego.

Dlaczego mój terapeuta nie przepisuje mi leków?

Terapeuta, jak i psycholog, czy psychoterapeuta nie wystawia recept na leki. Jeśli w trakcie terapii terapeuta uzna, że zachodzi konieczność włączenia leczenia farmakologicznego, może skierować pacjenta do psychiatry, który decyduje o doborze odpowiednich leków, a także dostosuje odpowiednie dawki.

Pamiętaj: Najważniejszy jest proces terapeutyczny.

Dlaczego terapeuta nie chce nic o sobie opowiadać?

Terapeuta nie mówi o sobie, swoich doświadczeniach, czy przeżyciach, ponieważ jest profesjonalistą. Jego zadaniem jest pomoc pacjentowi. Przekraczanie granic profesjonalizmu jest wskazaniem do zakończenia sesji terapeutycznej.

Czy terapeuta ma prawo odwołać wizytę, za którą zapłaciłem?

Tak. Psychoterapeuta ma prawo (odpowiednio wcześniej) poinformować Cię o odwołaniu wizyty. Etyka naszej pracy mówi o tym, że powinniśmy prowadzić sesję w dobrej kondycji (zarówno psychicznej, jak i fizycznej). Jeśli z jakiegoś powodu (choroba, problemy osobiste) jest to niemożliwe, terapia będzie oszustwem. Pacjent nie otrzyma odpowiedniej uwagi, w związku z czym najlepszym rozwiązaniem jest jej odwołanie i przełożenie na inny, dogodny dla pacjenta termin.

Dlaczego muszę zapłacić za wizytę, która się nie odbyła?

Terapeuta też człowiek, naprawdę! Mamy swoje rodziny, pasje, zainteresowania. Kiedy czekamy w gabinecie na pacjenta, który nie przychodzi, tracimy możliwość poświęcenia tego czasu komuś innemu, kto potrzebuje pomocy, a także tracimy swój cenny czas. Terapeuta pojawia się w gabinecie, jest przygotowany, a pacjent bez słowa nie przychodzi – nasz czas niestety już nie wróci.

Bo mimo mega szybkich samolotów, do czasu przeszłego wrócić się nie da.

Dlatego często apelujemy: Szanujmy siebie nawzajem! Jeśli z jakiegoś powodu musisz odwołać wizytę, a wstydzisz się, lub nie chcesz dzwonić – wystarczy krótka wiadomość tekstowa SMS, lub na Messenger.

A Ty? Jakie pytanie byś zadał terapeucie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
X