Zagubione w macierzyństwie

Zagubione w macierzyństwie: Jak wesprzeć młodą mamę? 

Widząc dwie kreski na teście ciążowym, otrzymujemy ogromny ładunek emocjonalny. Jedne kobiety skaczą z radości, inne płaczą, a jeszcze inne – zastanawiają się co dalej. Ciąża wywraca życie do góry nogami, a przynajmniej tak twierdzi głos społeczeństwa.

Zagubione w macierzyństwie: Idealne macierzyństwo nie istnieje

Media zalewają nas słodkimi bobasami w reklamach pampersów, leków na gorączkę i probiotyków. Social Media kreują wizję idealnego macierzyństwa, gdzie mieszkanie lśni, dziecko słodko gaworzy, a mama ma na wszystko czas. Tymczasem młoda mama, obserwując takie obrazy, zarzuca sobie, że nie nadąża. W zlewie piętrzą się naczynia, w mieszkaniu panuje chaos, a ona sama próbuje znaleźć chwilkę dla siebie, by przebrać się z piżamy. Często zadaje sobie pytanie “Co ze mną jest nie tak?”. 

I tym postem, chciałabym powiedzieć wszystkim mamom – WSZYSTKO Z TOBĄ OKEJ. Nie mierzmy swojego macierzyństwa miarą innych. Nie filtrujmy swojego macierzyństwa przez pryzmat zdjęć i relacji z Instagrama. Nie porównujmy swojego życia ani też swojego rodzicielstwa do życia innych. 

Zagubione w macierzyństwie: Trudne początki

Wchodząc w świat macierzyństwa, młode mamy często snują wizje pełne miłości, radości i spełnienia. Jednak rzeczywistość okazuje się czasami bardziej skomplikowana i wymagająca. Płaczące dziecko, nieproszone rady, a także zmęczenie to tylko kilka trudności, z którymi muszą się mierzyć mamy. 

Tutaj chciałabym zaznaczyć, że choć domyślam się, że jest Ci ciężko – od Ciebie zależy, jak będzie wyglądało Twoje macierzyństwo. 

Dobre rady, czyli balans pomiędzy wsparciem a przekroczeniem granic

Wiele młodych mam spotyka się z “dobrymi” radami ze strony rodziny, przyjaciół, a często również nieznajomych! Jeśli popatrzymy na tę sytuację z boku, jako osoba trzecia – wygląda to absurdalnie. Osoba, która nie jest matką Twojego dziecka, nie karmi go, nie usypia, nie przebywa z nim – mówi Ci, jak powinnaś je wychować, nosić, karmić. 

“Karmienie piersią jest naturalną metodą karmienia. Biedne to Twoje dziecko na mleku w proszku” – słyszy młoda mama, która dała z siebie wszystko podczas laktacji, ale niestety dla dobra swojego zdrowia psychicznego, a także dla dobra dziecka i co najważniejsze: w konsultacji z doradcą laktacyjnym, wybrała mleko modyfikowane. Dziecko jest najedzone i szczęśliwe, mama spokojniejsza, ale ludzie dookoła dbają o to, aby dorzucić matce poczucie winy. 

Kiedy zostajemy rodzicami po raz pierwszy, często odczuwamy lęk związany z troską o zdrowie i dobrostan dziecka. Niepewność co do tego, czy dobrze radzimy sobie z opieką – jest to wystarczająco przytłaczające. Jeśli dołożymy do tego ocenianie przez innych, a także dobre rady – w efekcie zamiast cieszyć się z rodzicielstwa, będziemy zamykać się w poczuciu winy, że jesteśmy nie wystarczająco dobrymi rodzicami. 

Jak poradzić sobie z “dobrymi” radami? 

Jeśli masz na to przestrzeń – być może podczas kąpieli lub spaceru z dzieckiem, pomyśl nad tym, że idealny rodzic nie istnieje. Każdy z nas, kiedy otrzymał tę nową życiową rolę – nie otrzymał instrukcji obsługi. Nie ma uniwersalnego przepisu na bycie super mamą, choć dobre rady próbują Ci wmówić, że ten przepis istnieje, a posiada go właśnie ta osoba, która Cię przytłacza.

To TWOJE dziecko i Ty masz do niego klucz. Ty jako rodzic wiesz doskonale, co jest dla Twojego dziecka dobre. Ten klucz to głos własnego serca i nigdy o tym nie zapominaj. 

Zagubione w macierzyństwie: Zrozumieć zmęczenie 

Nawet najwspanialszy mąż może czasami mieć trudności w pełnym zrozumieniu zmęczenia, jakie towarzyszy macierzyństwu. Młoda mama potrzebuje wsparcia i zrozumienia ze strony swojego partnera. Ważne jest, aby mówić otwarcie o swoich uczuciach i potrzebach, a także dzielić obowiązki w opiece nad dzieckiem.

Mamo! Wyjdź z domu, pójdź na kawę, przejdź się po parku, zobacz, jak pięknie kwitną kwiaty. Pójdź na masaż, wyjdź do kina. Pobądź sama ze sobą. 

To nic, że tata krzywo założy pampersa. To nic, że źle zapnie body – dziecku nie stanie się krzywda, ponieważ jest pod opieką człowieka, który tak, jak Ty – kieruje się sercem w wychowaniu. Nie zapominaj o sobie, podaruj sobie miłość i zrozumienie. Macierzyństwo jest trudne, a każde trudne zadanie wymaga chwili odpoczynku.

Pamiętaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. 

To również warto przeczytać: Kryzys w związku po urodzeniu dziecka 

Zagubione w macierzyństwie: Jak poradzić sobie z frustracją?  

Noworodki i niemowlęta często płaczą. Płaczą, ponieważ to ich środek komunikacji, który wyraża ich potrzeby. Jednak często po kolejnej nieprzespanej nocy, płacz może być źródłem stresu i frustracji dla młodej matki. Czuwanie nad płaczącym niemowlęciem, bez względu na godzinę, może wywołać uczucie zagubienia i bezradności. 

Pamiętaj, że prosić o pomoc to nie wstyd. Zadzwoń do kogoś, komu ufasz. Do kogoś, kto Cię nie ocenia. Do kogoś, kto Cię wspiera. Być może Twoja mama, teściowa lub inna bliska osoba – będzie w stanie odciążyć Cię choć przez chwilę w opiece nad dzieckiem. 

Nie obawiaj się prosić o pomoc i nie czuj się winna, jeśli razem ze swoim dzieckiem macie trudny moment. To minie.

Zagubione w macierzyństwie: Próba zadowolenia wszystkich dookoła

 

Zagubione w macierzyństwie

 

Nie masz obowiązku mieć lśniącego mieszkania, obiadu z dwóch dań, wyprasowanych rzeczy i pełnego makijażu. Narzucone normy z Instagrama, działają tylko na Instagramie. 

Jeśli Twój partner narzuca Ci brak organizacji, pamiętaj, że mieszkanie jest WASZE, a nie tylko Twoje i również on może je posprzątać. Pamiętaj, że jedzenie można zamówić lub możecie ugotować je wspólnie. Nie ma norm, ani też dyrektyw, które mówią o tym, że mamy mają być robotami, które robią wszystko, aby uszczęśliwić innych, a nie siebie. Uszczęśliwianie innych, poświęcając siebie to najprostsza droga do depresji, stanów lękowych, a także obniżenia nastroju i pogorszenia komfortu życia.

Zarówno rodzicielstwo, jak i związek powinny opierać się na wsparciu. Podział opieki nad dzieckiem, nad gotowaniem i sprzątaniem to klucz do zdrowych relacji rodzinnych. 

Wspieraj młodą mamę!

Dla młodych mam, świat macierzyństwa może być zarówno piękny, jak i trudny. Dogadywanie się z teściowymi, zrozumienie ze strony męża, radzenie sobie z płaczącym dzieckiem i radami od innych – to wszystko wymaga siły i wytrwałości. 

Jeśli jesteś przyjaciółką młodej mamy – zapytaj, czego potrzebuje. Zaproponuj jej wypad na masaż, pamiętaj, że ona wciąż się liczy – choć pochłonęło ją macierzyństwo – ona dalej jest ważna. Postaraj się jej o tym przypominać. 

Jeśli jesteś partnerem młodej mamy – zauważ ją. Zauważ jej potrzeby, wspieraj i dbaj o jej emocje. Zadbaj o wspólny czas tylko we dwoje, nawet jeśli będzie to tylko godzina. Pokazuj, że dla Ciebie wciąż jest kobietą Twojego życia, a nie tylko matką waszego dziecka. 

Jeśli jesteś osobą postronną – zachowaj swoje rady dla siebie. Pamiętaj, że jeśli nikt nie prosi Cię o zdanie – być może go po prostu nie potrzebuje w swoim życiu. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
X