Terapia DDA
Jest tematem kontrowersyjnym, bo czy można naprawić przeszłość? Czy da się naprawić i ponownie przeżyć swoje dzieciństwo? DDA podczas terapii często bywają ostrożni, nieufni, a wręcz wycofani i sceptycznie nastawieni na proces zdrowienia. Przecież to nie oni mieli problem, a ich rodzice. Zamykają więc rozdział z napisem „dzieciństwo” i wkraczają w pozorną dorosłość, próbując zagłuszyć traumy i wspomnienia.
DDA całą swoją dziecięcą energię, poświęcili na ratowanie rodzica alkoholika, bądź ukrycie jego nałogu przed najbliższymi. Dorosłe dzieci alkoholików, tak naprawdę nigdy nie mieli możliwości być beztroskimi i wolnymi dziećmi. Poprawka: DDA nigdy nie mogli być po prostu dziećmi, oni od początku musieli być dorośli.
Syndrom DDA: Pozwól sobie pomóc.
Syndrom DDA często jest nieuświadomiony. Wiele dorosłych osób nie wiąże bowiem swoich aktualnych zachowań z dzieciństwem. Kim jest osoba z syndromem DDA? Jak pomóc DDA?
Alkoholizm jest nałogiem, który dezorganizuje życie całej rodziny, nie tylko osoby uzależnionej. W cieniu rodzica, który boryka się z chorobą alkoholową, dorasta niewidzialne dla domowników dziecko. Dziecko, które ciągle czeka na zainteresowanie, czułość, miłość, opiekę oraz zrozumienie. Niestety, cała uwaga w domu skupia się na problemie osoby pijącej, przez co dziecko w dorosłym życiu mierzy się z Syndromem Dorosłego Dziecka Alkoholika (DDA).
Cechy DDA:
- Niska samoocena. Poczucie bycia gorszym i mniej ważnym od innych
- Nadmierne poczucie odpowiedzialności
- Lęki oraz objawy somatyczne
- Nadmierna nieufność wobec ludzi
- Nieumiejętność budowania związków
- Lęk przed porzuceniem
- Ciągłe szukanie akceptacji w oczach innych, oraz uzależnienie własnej wartości od innych osób
- Samokrytycyzm
- Brak wiary w siebie
- Silna potrzeba kontroli
- Problemy z okazywaniem oraz zrozumieniem swoich emocji
To tylko kilka cech, które dotykają osoby borykające się z syndromem DDA. Każdy człowiek jest inny i niesie za sobą inną historię, wspomnienia oraz doświadczenia i każdemu z nich można pomóc. Wśród wielu osób, wciąż panuje błędne przekonanie, że DDA się nie leczy. Dorosłe Dzieci Alkoholików borykają się z trudnościami, które rzucają cień na ich codzienność. Dzięki terapii DDA odnajdują radość życia, a także nie wpadają w sidła nałogu, który był ich koszmarem w dzieciństwie.
Zobacz pełny artykuł na stronie naszego ośrodka
Aleksander Jurek Terapia DDD / DDA
Terapeuta Uzależnień
Specjalista pomocy psychologicznej oraz interwencji kryzysowej.
Nazywam się Aleksander Jurek i jestem certyfikowanym specjalistą pomocy psychologicznej oraz interwencji kryzysowej. Swoje doświadczenie zdobywałem, pracując w licznych ośrodkach terapeutycznych, a także w trakcie terapii prowadzonych z pacjentami indywidualnie. W razie pytań,
chęci konsultacji lub rozpoczęcia terapii, zachęcam do kontaktu telefonicznego.
Jeśli nie masz odwagi zadzwonić, zawsze możesz napisać wiadomość tekstową, z pewnością odpiszę.
Dodaj komentarz