Postanowienia noworoczne, a psychologia: Jak wytrwać w postanowieniach?

Psychologia, a także statystyka pokazuje, że postanowienia noworoczne to tradycja wśród wielu Polaków. Nie wszyscy co prawda wierzą w moc postanowień noworocznych, ale i tak obierają sobie cele, które chcieliby osiągnąć w nowym roku. W dzisiejszym artykule poruszymy najistotniejsze zagadnienia dotyczące postanowień noworocznych, a psychologii:

  • Jakie są najczęstsze postanowienia noworoczne? Przykłady postanowień noworocznych
  • Najczęstsze powody niezrealizowania postanowień noworocznych
  • Jak zrealizować postanowienia noworoczne?
  • Postanowienia noworoczne: statystyka

 

Jakie są najczęstsze postanowienia noworoczne? Przykłady postanowień noworocznych

W psychologii często mówimy o fenomenie postanowień noworocznych. Nowy rok kojarzy się nam ze zmianami. Stary kalendarz ląduje w śmietniku, a my otwieramy nowy rozdział, który chcemy ładnie i starannie „zapisać”.

Czysta karta to także nowe możliwości, a także cele, których nie udało się nam osiągnąć w mijającym roku. Przemijanie to czas refleksji i przemyśleń, dlatego tak wiele osób wraz z nadejściem pierwszego dnia stycznia, zaczyna dzień od postanowień. Jakie są najczęstsze postanowienia noworoczne? Do tych najczęściej wybieranych zaliczamy:

  • Rezygnacja z alkoholu,
  • Rzucenie palenia,
  • Zrzucenie 5-10 kilogramów,
  • Zmiana nawyków żywieniowych,
  • Pójście na siłownie,
  • Zadbanie o zdrowie (najczęściej pojawia się zdrowie jamy ustnej),
  • Nauka języków obcych,
  • Przebranżowienie się w pracy,
  • Zabieganie o podwyżkę,
  • Prowadzenie dziennika wdzięczności,
  • Oszczędzanie.

Najczęstsze powody niezrealizowania postanowień noworocznych

 

W psychologii zawsze mówimy o metodzie konkretnego celu i nie ma tutaj znaczenia, czy mówimy o postanowieniach noworocznych, czy też o celach, które sobie obierzemy np. 5 kwietnia. Data nie ma żadnego znaczenia w przypadku postanowień, najważniejsze to mierzyć siły na zamiary. Co to oznacza w praktyce?

Najczęstsze przyczyny niezrealizowanych postanowień noworocznych to przede wszystkim:

Nieosiągalne cele: Kolejnym przykładem celów nieosiągalnych jest np. nauka języka angielskiego na poziomie C1 w pół roku. Nie jest to oczywiście zadanie niemożliwe, ale jest trudne. Jeśli nasz język angielski jest na poziomie minimalnym, a my stawiamy sobie za cel poziom C1, może nam być ciężko temu podołać. Pogodzenie kursów i szkoleń z pracą i domem rodzinnym, często rodzi frustrację związaną z brakiem czasu wolnego. Namnożenie frustracji obniża naszą samoocenę, która w efekcie doprowadza do zaniechania postanowienia.

Zbyt krótki czas na zrealizowanie celu: np. schudnę 10 kilogramów do wakacji. Bardzo często zapominamy, że tak, jak nie tyjemy w przeciągu kilku miesięcy 10 kilogramów, tak samo, nie schudniemy. Zarówno przyrost masy ciała, jak i odchudzanie to procesy długotrwałe, które wymagają od nas determinacji, a także cierpliwości. Postanowienia noworoczne często budzą w nas odruch „na już”, niestety odchudzanie nie jest procesem, który trwa miesiąc.

Czynniki psychologiczne: Czynniki psychologiczne są dominujące w spełnianiu marzeń, a także w realizacji postanowień noworocznych. To, że zaplanujemy sobie leczenie dentystyczne, jako nasze postanowienie noworoczne, może okazać się fiaskiem, ze względu na dentofobię (strach przed leczeniem dentystycznym), która nam towarzyszy. Podróżowanie do ciepłych krajów może okazać się czynem nie do zrealizowania, ze względu na aerofobię (lęk przed lataniem samolotami)

 

Jak zrealizować postanowienia noworoczne?

Przede wszystkim plan postanowień noworocznych polecam rozpocząć od pytania do samego siebie:

  • Jak bardzo zależy mi na …. (tutaj wpisz swoje postanowienie),
  • Co do tej pory przeszkadzało mi, abym …. (tutaj wpisz swoje postanowienie),
  • Jaki mogę mieć plan awaryjny, kiedy stracę motywację?

 

Powyższe pytania są bardzo istotne, ponieważ to właśnie błędny dialog wewnętrzny często sprawia, że nie osiągamy zamierzonych celów. Jeśli jesteśmy zdemotywowani, czy też nie przestawia się nasza głowa na jasno określony cel, postanowienia noworoczne mogą skończyć się fiaskiem. Statystyka danych, jeśli chodzi o postanowienia noworoczne, którą opublikuję w poniższym akapicie, idealnie obrazuje to, jak kończy się większość postanowień noworocznych.

Aby zrealizować postanowienia noworoczne, warto stosować metodę małych kroków. Jeśli Twoim celem jest schudnąć 10 kilogramów, stawiasz sobie wysoką poprzeczkę, która może okazać się długoterminowa. Długoterminowość osłabia zapał, motywację oraz pewność siebie.

Dlatego zamiast „chcę schudnąć 10 kilogramów”, ustal sobie cel „Schudnę 3 kilogramy”. Cel będzie łatwiejszy do osiągnięcia, a jego realizacja doda Ci motywacji. Po schudnięciu dopisz kolejny: „Schudnę 3 kilogramy”. Realizację już znasz, prawda? Kolejna dawka motywacji, a także efektywne -6 kilogramów to większa pewność siebie i determinacja. Tak więc kolejne 3 kilogramy będą formalnością, prawda?

Metoda małych kroków doprowadza nas do celu szybciej, a także bezpieczniej dla naszej psychiki. Psychologia pokazuje jasno, że jeśli zmienimy swój dialog wewnętrzny, jesteśmy w stanie osiągnąć wiele.

Dlatego zamiast „nauczę się hiszpańskiego”, postaw sobie za cel „rozpocznę naukę hiszpańskiego”. Kiedy zapiszesz się na kurs, ustal sobie kolejny cel, który doprowadzi Cię do mety. Identyczna sytuacja ma miejsce ze zdrowym żywieniem, jeśli 1 stycznia wyrzucimy wszystkie niezdrowe przekąski i drastycznie zmienimy nawyki żywieniowe, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasza dieta skończy się bardzo szybko. Zamiast „nie będę jeść słodyczy”, ustal „ograniczę ilość batonów do 1 dziennie”. Prostsze do zrealizowania, prawda? A jakie budujące!

 

Realizacja postanowień noworocznych: statystyki

Statystyka, a także dane dotyczące postanowień noworocznych jest bezlitosna, ale jednocześnie idealnie obrazuje, że dopóki zmiany nie zajdą wewnątrz nas – nie zajdą też na zewnątrz. Warto pamiętać, że każdy cel, który sobie postanawiamy, ma za zadanie poprawić komfort naszego życia. I to powinno być naszym azymutem.

postanowienia noworoczne

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
X