Pewność siebie w związku: dlaczego jest tak ważna?

Pewność siebie często kojarzy nam się z własną samooceną i uważamy, że nie ma ona wpływu na związek. Powiedziałabym, że jest zupełnie odwrotnie! Nasza pewność siebie odgrywa znaczącą rolę w związku partnerskim! Dziś chciałabym poruszyć szerzej ten temat, dlatego z naszego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego pewność siebie jest ważna w życiu?
 • Dlaczego pewność siebie jest ważna w związku?
 • Jak pracować nad pewnością siebie?
 • O czym warto pamiętać, kiedy brak nam pewności siebie?

Dlaczego pewność siebie jest ważna w życiu?

Pewności siebie nie da się mieć wbudowanej od zawsze na zawsze. Jest to cecha, która jest zmienna i ewoluuje na przestrzeni naszego życia.

Brak pewności siebie to nie tylko kompleksy, syndrom oszusta w pracy, czy częste potakiwanie mimo posiadania odmiennego zdania w temacie. Często brak pewności siebie ujawnia się w sytuacjach stresowych (np. kłótnia z małżonkiem, lub ostra wymiana zdań z teściową), czy też w sytuacjach, kiedy musimy podjąć jakąś decyzję dobrą dla związku. Brak pewności siebie, a także pewność siebie w związku – wiele ma imion!

Pewność siebie jest ważna przede wszystkim dlatego, że dzięki niej poprawiamy komfort naszego życia, czujemy się lepiej i lepiej żyjemy. Wiara we własne ja i wspieranie osoby, którą każdego ranka widzimy w lustrze, to podstawa dobrego samopoczucia i dobrego życia!

Dlaczego pewność siebie jest tak ważna w związku?

Na terapiach często spotykam pary, których problemy wynikają z zaniżonej samooceny, lub brakiem pewności siebie jednego z partnerów. Niestety pogarsza to komfort życia codziennego, a także generuje konflikty. W jaki sposób wiara we własne ja pomaga w budowaniu długotrwałych relacji? I jaki wpływ ma na związek osoba, która jest pewna siebie?

Osoba pewna siebie inicjuje rozmowy, a także nie ma problemu z komunikacją w związku. Rozmowa jest jednym z filarów udanego związku, dlatego tak ważne jest, aby rozmawiać, mówić o swoich planach, obawach, czy przemyśleniach.

Osoba pewna siebie nie ma tematów tabu w związku. Najczęstszym tematem tabu w związkach jest rozmowa o sferze seksualnej. Wiele par nie inicjuje rozmów o seksie, nie mówi otwarcie o fantazjach seksualnych, czy też potrzebach w łóżku. Niestety brak rozmów w tematyce seksualnej, sprawia, że czujemy się zaniedbani i pominięci w sferze intymnej.

Pewność siebie natomiast umożliwia otwartą dyskusję na tematy ważne, co znacznie poprawia komfort życia seksualnego.

Osoba pewna siebie nie daje sobą manipulować. Często powielaną praktyką w związkach jest szantaż emocjonalny, czy manipulacja, aby jedna ze stron osiągnęła zamierzony cel. Osoba z niską samooceną, czy też brakiem pewności siebie, podda się manipulacji, nie walcząc o swoje dobro.

Przykład: Obecnie kobiety godzą pracę zawodową, rozwój i karierę z wychowaniem dzieci. Bywa jednak tak, że niektóre mamy pod wpływem nacisku ze strony męża/rodziców/rodziny, rezygnują z pracy i rozwoju na rzecz opieki nad dzieckiem. Ich marzeniem jest połączenie rozwoju z wychowaniem malucha, jednak brak pewności siebie nie pozwala im się przeciwstawić.

Osoba pewna siebie z łatwością rozwiązuje konflikty. Istotą każdego problemu, czy konfliktu jest uświadomienie sobie, że nie jest to konflikt na linii ja-partner/ka, tylko MY naprzeciwko konkretnej trudności. Jednak teoria teorią, a życie życiem. Podczas kłótni partnerzy często przekrzykują siebie nawzajem, próbując dopiąć swego i udowodnić własne racje. Nie tędy droga.

Osoba pewna siebie, potrafi zniwelować chęć „wygrania” kłótni, a skupia się na zażegnaniu konfliktu, dzięki rzetelnym argumentom.

Jak pracować nad pewnością siebie?

 • Zmiana dialogu wewnętrznego (wspieranie siebie, mówienie sobie dobrych rzeczy),
 • Powiększenie swojej samoświadomości poprzez materiały naukowe, książki oraz wykłady dotyczące tematyki budowania pewności siebie,
 • Warsztaty asertywności,
 • Terapia,
 • Rozwój swoich pasji lub zmiana pasji,
 • Test Galloupa,
 • Zmiana dotychczasowego trybu życia.

O czym warto pamiętać, kiedy brak nam pewności siebie?

Przede wszystkim warto pamiętać, że nasza pewność siebie nie zależy od czynników zewnętrznych, takich jak: status społeczny, status materialny.

Nasza pewność siebie nie ma również nic wspólnego z naszym wyglądem. Wiele kobiet obserwując gwiazdy Instagrama, czuje spadek samooceny, że nie ma tak idealnego wyglądu, jak Panie ze zdjęć. Życie w internecie nie jest prawdziwym życiem i jeśli obserwacja jakichkolwiek kont w social mediach sprawia, że czujemy się gorzej – polecam dla własnego zdrowia psychicznego przestać je obserwować.

Pewność siebie nie ma również nic wspólnego z rzeczami materialnymi, które gromadzimy podczas całego naszego życia. Znam osoby, które płakały nad sobą, będąc na dominikańskiej plaży. Znam także osoby, które nie wierzyły w siebie, a jednocześnie prowadziły sieć drogich hoteli i jeździły samochodami, które widujemy jedynie na okładkach.

Pewność siebie to nasz stan wewnętrzny, który umożliwia nam wiarę we własne siły bez względu na to, co mamy, kogo mamy obok siebie i w jakiej sytuacji się znajdujemy. I nad tym warto pracować, aby wierzyć w siebie nawet wtedy, kiedy już nikt inny w nas nie będzie wierzył. Od początku do końca jesteśmy tutaj dla siebie.

Bądźmy więc najlepszymi przyjaciółmi dla samych siebie.

To również może Cię zainteresować: Kryzys w związku po urodzeniu dziecka: jak sobie poradzić? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
X