Kryzys w młodym małżeństwie po kilku latach
Kryzysy zdarzają się nie tylko w małżeństwach z wieloletnim stażem. Coraz częściej, dotyka on małżeństw, które są ze sobą 2 lub 3 lata. Jak wynika ze statystyk, najwięcej rozwodów dotyczy małżeństw ze stażem od pięciu do dziewięciu lat. Dane są zatrważające, a jednak na każdym kroku słyszymy, że bliskie nam pary złożyły papiery o rozwód, podczas kiedy ledwo wysechł papier z urzędu stanu cywilnego.
Skąd bierze się kryzys w młodym małżeństwie?
Naturalnie każdy związek to inna historia, inna droga i inni ludzie. Daleka jestem od kategoryzowania i wrzucania każdej pary do jednego “worka skutków i przyczyn”. Niemniej każdy kryzys zaczyna się zazwyczaj od błędów w komunikacji, sprzecznych oczekiwań, a także braku empatii i zrozumienia. Każda z tych przyczyn może sprawić, że partnerzy zaczynają się od siebie oddalać emocjonalnie i fizycznie.
Kiedy rozpoczynamy związek – wszystko jest dla nas nowe, świeże i pełne nadziei. Jednak wraz z codziennością – co jest zupełnie naturalne – wkradają się również obowiązki, konflikty, frustracje, problemy.
Warto również pamiętać, że każdy z nas ewoluuje. Wraz z wiekiem zmieniają się nasze oczekiwania, priorytety i marzenia. Zdarza się również tak, że w ciągu jednego roku możemy zupełnie inaczej patrzeć na świat i oczekiwać od siebie samych, czegoś zupełnie innego, niż dotychczas. Jeśli nasz związek nie będzie otwarty na komunikację i zrozumienie, może się okazać, że narodzą się wzajemne nieporozumienia i konflikty.
Główne przyczyny kryzysów wśród młodych małżeństw
Niedostateczna komunikacja: Brak otwartej i szczerej komunikacji między partnerami może być ogniwem, które sprawia, że w związku pojawiają się nieporozumienia, wzajemne pretensje i brak zrozumienia. Rozmowa jest kluczem każdej relacji – rodzinnej, partnerskiej, czy też przyjacielskiej.
Odmienne wartości życiowe: Jeśli partnerzy mają całkowicie różne cele i wartości, a w tym wszystkim brak zrozumienia wobec celów/marzeń/planów partnera/partnerki – to również może narodzić się frustracja, która stopniowo będzie oddalała od siebie partnerów.
Kwestie finansowe: Kwestie związane z pieniędzmi są niestety wciąż częstą przyczyną konfliktów. I nie mam tutaj na myśli wyłącznie problemów finansowych, wręcz przeciwnie! Coraz częściej rozmawiam z parami, które nie potrafią dojść do porozumienia względem akceptacji kwoty zarobków partnera/partnerki.
Brak intymności i bliskości: Pogoń za marzeniami, pieniędzmi, to wszystko sprawia, że młode związki (choć nie tylko – nie kategoryzujmy), nie potrafi się zatrzymać i cieszyć chwilą, która trwa.
Zewnętrzne stresy: Problemy w pracy, czy też nowa sytuacja rodzinna (np. narodziny dziecka), często sprawiają, że czujemy się osamotnieni/sfrustrowani, co przekładamy na partnera/partnerkę.
Dlaczego młode małżeństwa popadają w kryzysy?
Tutaj tak jak wiele jest związków, tak i wiele przyczyn. Z mojej wieloletniej obserwacji terapeutycznej mogę jedynie zasugerować, że każdy konflikt ma swoje źródło w braku szczerości, rozmowy i zrozumienia.
Jeśli nie rozmawiamy o swoich potrzebach, stresach, wątpliwościach, czy obawach – druga strona nie wie, co tak naprawdę się u nas dzieje. Jeśli nie jesteśmy szczery w momencie, kiedy np. czujemy się nieszczęśliwi – nie ma możliwości rozwiązania konfliktu. No bo jak można rozwiązać coś, o czym druga strona nie ma pojęcia?
Związek to nieustający kompromis. Bywa tak, że jednego dnia dajemy z siebie 80%, a innego 20%. To od naszego partnera/partnerki zależy, czy dołoży nam brakującą resztę, aby efekt końcowy był 100%.
Relacja to piękny sweter utkany z różnych nici. Te nici to rozmowa, miłość, szacunek, zrozumienie i akceptacja. Jeśli zabraknie jakiejkolwiek nici, powstaje dziura. Zadaniem partnerów jest ją odpowiednio wcześnie zaszyć, bo inaczej – będzie się powiększała.
Brak umiejętności rozwiązywaniu konfliktów, a kryzys w młodym małżeństwie
Brak umiejętności rozwiązywania konfliktów jest przeszkodą w stworzeniu zdrowej i wartościowej relacji. Jak więc prawidłowo rozwiązywać konflikty? Jak dojść do porozumienia podczas kłótni?
- Postaraj się zrozumieć perspektywę drugiej osoby,
- Zadbaj o spokojny ton głosu, nie krzycz, ani też nie podnoś głosu na partnera/partnerkę,
- Słuchaj,
- Unikaj oskarżeń oraz zrzucania winy na drugą osobę,
- Skoncentruj się na emocjach drugiej osoby,
- Szukaj alternatywnych rozwiązań, które będą satysfakcjonujące zarówno dla Ciebie, jak i Twojej drugiej połówki.
Etapy kryzysu w młodym małżeństwie:
- Euforia (początek): Po ślubie wiele par doświadcza euforii i wizji idealnego związku do końca życia. Wszystko jest nowe i ekscytujące, partnerzy odkrywają siebie i tkwią we wzajemnej ekscytacji.
- Pierwsze konflikty: Po upływie czasu, wraz z naturalnym biegiem wydarzeń, pojawiają się problemy dnia codziennego, często również konflikty lub też , jak potocznie się mawia “spadają różowe okulary”. Jest to etap, w którym odkrywamy, że partner/partnerka jednak nie jest idealnym człowiekiem. Na miejsce idealizmu, wstępuje rzeczywistość.
Etap pierwszych konfliktów jest momentem, w którym musimy przeanalizować swoje podejście do związku. Kłótnie bowiem albo będą narastały, albo dadzą nam lekcję zdrowego rozwiązywania sporów, nauczą empatii oraz zrozumienia. Nieporozumienia i sprzeczki zdarzają się w każdym związku i jest całkowicie NATURALNE.
Jednak to od partnerów zależy, czy konflikty umocnią ich relację, czy sprawią, że związek będzie kierował się ku rozpadowi.
Jak poradzić sobie z kryzysem w małżeństwie?
Dobra wiadomość jest taka, że nawet najcięższy kryzys nie musi wiązać się z rozpadem związku. Każdy problem można rozwiązać, a każdą trudność pokonać. Choć domyślam się, że pary, w trakcie konfliktu uważają inaczej.
Jednak jako terapeutka par i małżeństw z wieloletnim doświadczeniem, za swój największy sukces uważam wszystkie relacje, które trwają po dziś dzień, a zgłaszały się do mojego gabinetu, kiedy wisiały “na ostatnim włosku”.
Jak więc poradzić sobie z kryzysem?
Rozmawiajcie z partnerem/partnerką na bieżąco. Omawiajcie wspólnie codzienność, problemy, dobre chwile i złe chwile.
Nie pozostawiajcie konfliktów, aby się “rozeszły”. Nad każdym sporem, czy kłótnią warto pracować od razu.
Pamiętajcie o intymności i bliskości: Jest to szalenie ważny element udanej relacji.
Terapia małżeńska: Jeśli znajdujecie się w sytuacji, z której nie widzicie pozytywnego wyjścia, zawsze warto rozpatrzyć terapię małżeńską.
Jeśli Twój związek przechodzi ciężki czas, pozostaję do Twojej dyspozycji!
Dodaj komentarz