Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Jak sobie poradzić po rozstaniu

Terapia par: Jak poradzić sobie z rozstaniem? 

Jak poradzić sobie z rozstaniem? Rozstanie jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń życiowych. Rozpad związku mocno wpływa na naszą psychikę, powodując nagły spadek nastroju, a często również niechęć do dalszego funkcjonowania. Wiele osób nie widzi sensu w dalszym chodzeniu do pracy, nie ma również ochoty na spotkania ze znajomymi. 

W dzisiejszym artykule poruszymy takie kwestie jak:

  • Jak poradzić sobie po rozstaniu? 
  • Jakie uczucia towarzyszą partnerom po rozstaniu?
  • Zemsta, czy przebaczenie: co wybrać po rozstaniu ? 

Terapia par: Jak poradzić sobie po rozstaniu? 

W przypadku rozpadu związku nie ma znaczenia, czy  był to związek długoletni, czy trwał kilka miesięcy – proces radzenia sobie z rozstaniem w obu przypadkach zawsze wymaga czasu. Rozstanie jest trudnym momentem w życiu każdego człowieka. Bardzo często uważamy, że już nic dobrego nas w życiu nie spotka, a były/a partner/ka była wszystkim, czego potrzebowaliśmy i chcieliśmy. Ładunek emocjonalny rozstania jest ogromny, ale może być również początkiem przemiany. Dlatego pamiętaj: 

 Pozwól sobie na żałobę:

Daj sobie przeżyć każdą z emocji: żal, smutek, poczucie straty. Nie bagatelizuj swoich emocji ani nie próbuj ich tłumić. Pozwól sobie płakać, jeśli tego potrzebujesz, i wyrażaj swoje uczucia, gdy masz taką możliwość. 

Poproś o wsparcie od przyjaciół i rodziny:

Podczas rozstania nie musisz stawiać czoła temu wyzwaniu samotnie. Zwróć się o wsparcie do swoich najbliższych. Pamiętaj, aby prosić o wsparcie kogoś, kto z pewnością Cię zrozumie.

Nie przypominaj sobie rozmów, nie analizuj nadmiernie i nie oglądaj zdjęć ex partnera/ki:

Niektóre przedmioty mogą przywoływać wspomnienia, które mogą być trudne do zniesienia. Odstawianie na bok takich przedmiotów może pomóc w zminimalizowaniu bólu emocjonalnego.

Unikaj izolacji:

Chociaż czasami możesz czuć się tak, jakbyś chciał się zamknąć w sobie i unikać kontaktu z innymi ludźmi, słuchając smutnych piosenek, staraj się tego unikać. Izolacja może pogłębiać uczucie smutku i samotności. Czynny udział w życiu społecznym i zawodowym wspiera równowagę emocjonalną i przywraca  poczucie normalności.

Jak poradzić sobie z rozstaniem: co warto zrobić? 

Skup się na sobie:

Rozstanie to także szansa na skupienie się na sobie i odkrycie swoich potrzeb, pasji oraz zainteresowań, które mogą być przez długi czas zaniedbywane. Skorzystaj z tego czasu, aby rozwijać siebie, poświęcać uwagę swoim celom i marzeniom, oraz realizować aktywności, które sprawiają Ci przyjemność. Być może na początku nie będziesz mieć na to ochoty, ale wypad z koleżanką/kolegą w góry, może okazać się świetną okazją do zresetowania głowy. 

 Daj sobie czas:

Nie ma magicznej tabletki, która w 5 minut zredukuje ból po rozstaniu. Pamiętaj, że proces gojenia się wymaga czasu. Daj sobie szansę na powrót do równowagi w swoim własnym tempie i nie spiesz się ze znalezieniem nowego związku, jeśli na to nie jesteś gotowy/a.

Ćwicz akceptację i przebaczenie: 

Zdaj sobie sprawę, że czasami związki się kończą, ale to nie jest zawsze zły koniec. Ćwicz akceptację tego, co się stało, i przebacz zarówno sobie, jak i swojemu byłemu partnerowi/byłej partnerce. To pomoże Ci uwolnić się od negatywnych emocji i znów uwierzyć w siebie.

Skonsultuj się z terapeutą:

Jeśli czujesz, że rozstanie było dla Ciebie zbyt ogromnym ładunkiem emocjonalnym, z którym nie potrafisz sobie samoistnie poradzić, warto skonsultować się z terapeutą lub psychologiem. Skorzystaj z opcji wizyta na już

Terapia par: Jakie uczucia towarzyszą po rozstaniu?

Każda osoba może inaczej reagować na rozstanie. Nie ma jednej „prawidłowej” reakcji na to doświadczenie. Jest za to wiele nieprawidłowych reakcji takich jak: nałogi, samookaleczenie, zemsta na ex partnerce/partnerze. 

Osoby po rozstaniu mogą przeżywać różnorodne i intensywne emocje, które często się zmieniają w miarę upływu czasu. Najczęściej wśród wymienianych uczuć wśród pacjentów naszego gabinetu par i małżeństw, to

Smutek i żal. To normalne, że czujemy się smutni z powodu rozstania z bliską osobą i związanych z nią wspomnień.

Samotność. To normalne, że  po rozstaniu odczuwamy pustkę i samotność.

Złość i rozgoryczenie. To normalne, że niektórzy z nas po rozstaniu czują się zranieni i źli na swojego byłego partnera lub na partnerkę.

Bezradność i zagubienie: Po rozstaniu osoby często muszą zmierzyć się z nową rzeczywistością i niepewnością co do przyszłości. To całkowicie normalne i naturalne emocje.

Tęsknota i wspomnienia: Wspomnienia o byłym partnerze, szczególnie tych dobrych chwilach, mogą powodować tęsknotę za tym, co było, i chęć cofnięcia się w czasie. Ważne, aby nie podejmować decyzji zbyt pochopnie.

Lęk przed przyszłością: Po rozstaniu osoba może obawiać się, jak będzie radzić sobie bez swojego byłego partnera, jak znaleźć nowe związki lub jak znaleźć swoje miejsce w nowej sytuacji. Pamiętaj, że to przejściowy lęk, który minie.

Odczucie ulgi: Choć rozstanie jest trudnym przeżyciem, niektórzy ludzie odczuwają również ulgę, zwłaszcza jeśli związek był toksyczny lub nieszczęśliwy. Może to być dla nich możliwość rozpoczęcia nowego rozdziału.

Jak sobie poradzić po rozstaniu

Zemsta, czy przebaczenie: co wybrać po rozstaniu ? 

Ogrom emocji, które towarzyszą po rozstaniu, często sprawia, że ex partnerzy myślą o zemście. Jednak zemsta najczęściej pogłębia negatywne emocje i może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Złudne poczucie zadośćuczynienia, zazwyczaj nie prowadzi do długotrwałej satysfakcji. 

Przebaczenie natomiast pomaga w uwolnieniu się od emocji i negatywnych uczuć związanych z rozstaniem. Jest korzystne dla zdrowia psychicznego i pozwala  skoncentrować się na własnym rozwoju i wychodzeniu na prostą po rozstaniu.

Wybaczyć komuś, to nic innego, jak zamknąć rozdział i otworzyć się na nowe, które nadchodzi, bo po każdej burzy wychodzi słońce. 

Terapia po rozstaniu. 

Pamiętaj, że jeżeli emocje biorą górę i nie jesteś w stanie poradzić sobie samoistnie z ładunkiem emocjonalnym rozstania, warto skonsultować się ze specjalistą. Daj sobie pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
X