Przejdź do treści

Rutyna w związku: Jak sobie z nią poradzić?

  • przez
Rutyna w związku. Jak sobie z nią poradzić. Aleksandra Jurek Terapia Par

Rutyna w związkach dotyka wielu par, stając się często powodem, przez który zgłaszają się na terapię. Często wydaje się nam, że nas to nie dotyczy i nigdy nie dotknie, bo stworzyliśmy udany związek. Niestety, często czas, który płynie w związku, rządzi się swoimi prawami.


Gdzieś uleciało szczęście, czyli jak wygląda rutyna w związku.

Mów, że kochasz!
Na początku związku dbamy o każdą chwilę z partnerem/partnerką. Co chwilę przytulamy, wysyłamy miłe smsy, robimy niespodzianki i dzielimy się czułymi gestami. Z czasem zaczynamy ze sobą mieszkać, pochłania nas praca i codzienne obowiązki, a także problemy dnia codziennego.
Nie mówimy już tak często „kocham”, bo przecież wychodzimy z założenia, że druga połówka o tym wie. Wszak mieszkamy razem, to jak moglibyśmy jej/jego nie kochać?
To często powielany błąd w związkach. Zaprzestanie mówienia o uczuciach nie jest dobrym wyjściem. Warto wspominać drugiej połówce o tym, co do niej czujemy. Uczucia nie są sprawą oczywistą.


Celebruj wspólny czas!
Z czasem zapominamy również o chwilach tylko dla siebie. Dzieci, praca, zmęczenie, to wszystko nie sprzyja randkom tylko we dwoje. Warto mimo wszystko wygospodarować sobie jeden dzień, tudzież jeden weekend w tygodniu tylko dla siebie. Weekend za miastem, jednodniowa wycieczka, wspólna kolacja, to tylko jeden dzień, a może umocnić związek na długi czas. Problem z wygospodarowaniem terminu?

Warto zaplanować sobie ten weekend do przodu i zaznaczyć w kalendarzu, żeby nie zapomnieć i ułożyć sobie grafik w pracy tak, aby mieć możliwość dnia wolnego.


Słuchaj!
Rozmowa jest podstawą każdego związku, tak samo jak uważne słuchanie. Wsłuchaj się w partnera/partnerkę, poznaj jego potrzeby, troski i zmartwienia. Bardzo często po wielu latach komunikacja między partnerami odbywa się na zasadzie wydawania poleceń, które mają zostać spełnione. Zaraz po poleceniach, pojawiają się sugestie, które nie do końca są zrozumiałe dla odbiorcy. Zaraz za sugestiami, mają miejsce oskarżenia i sugerowanie.
Sugestie, oskarżenia oraz polecenia winny być zastąpione na SŁUCHANIE, co druga osoba ma nam do powiedzenia, nawet jeśli nie do końca to rozumiemy, czy akceptujemy. Pamiętaj, że to zdanie Twojego partnera/partnerki i ma do niego prawo.

Doceniaj!
Doceniaj to, co robi dla Ciebie druga połówka. Mów, że dziękujesz, że się cieszysz, że doceniasz. Bardzo często uważamy to za oczywiste, że doceniamy, jednak warto o tym mówić na głos. To, co jest oczywiste dla Ciebie, dla drugiej strony niekoniecznie.

Czy terapeuta pomoże, kiedy związek dopadła rutyna?

Często monotonia, która dopadła związek pogłębia się na tyle, iż mamy wrażenie, że przestajemy poznawać naszego partnera/partnerkę. Brakuje wspólnych tematów do rozmów, nie mamy ochoty na zbliżenia oraz wspólnie spędzony czas. W takich sytuacjach warto zgłosić się na terapię dla par, która
pomoże zażegnać kryzys, nim rozwinie się na dobre.

Pozostaję dla Państwa dyspozycji, Aleksandra Jurek.

Czytaj więcej: Flirt, czy romans? Kiedy można mówić o zdradzie?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
X